Haarukka ja veitsi (nro 175)
Kattamista ja ruokailuvälineiden käyttöä voi kuivaharjoitella ja siten opetella uusia rutiineja kouluarkeen.
Valmistelu
- Sovi ruokapalveluiden työntekijän kanssa rauhallinen hetki, jolloin voitte hyödyntää ruokasalia ja siellä olevia astioita oppitunnin ajaksi.
- Ruokapalveluiden työntekijä voi hyvin toimia tämän tunnin opettajana.
- Tarvitset legopalikoita ja taiteltavia serviettejä.
Toteutus
Tehkää ruokasaliin kauniita katettuja pöytiä ja harjoitelkaa tarjoilun sekä ruokailu etikettejä leikkien. Voitte harjoitella arkiruokailua tai ravintolaruokailua kolmen ruokalajin aterialla. Oppilaille voi jakaa erilaisia tehtäviä (tarjoilija, kattaja, ruokailija), tai jokainen saa olla kaikissa rooleissa.
Tutustukaa kattauksen tekemiseen esimerkiksi opetusvideon avulla ja itse harjoitellen. Ruokailupöytiä voidaan myös koristella liinalla, kukkasilla tmv. Voitte harjoitella lautasliinan taittelua, johon löytyy avuksi opetusvideoita. Keskustelkaa hyvistä ruokailutavoista (opetusvideo, laulu).
Toteuttakaa käytännössä ruokahetki, jossa harjoitellaan käytännössä opittua. Leikkimielisesti ruokana voi ”syödä” legopalikoita ja vettä.